Steering & Sub Committees

PRR Steering Committee

Member

Department/Office

Clara Adams

President's Office

Solomon Alao

School of Education and Urban Studies

Joseph Bozeman

Enrollment Management

Firku Beghossian

School of Business and Management

Willie Bragg

Continuing Studies

Yvonne Bronner

School of Community Health and Policy

Joyce Brown

Alumni Relations

Richard Bradberry

ESR Library

Seymour Chambers

Judicial Affairs

Antoinette Coleman

Academic Affairs

Nina Hopkins

Counseling Center

Debra Ham

College of Liberal Arts

Burney Hollis

College of Liberal Arts

Dolan Hubbard

College of Liberal Arts

Mark Garrison

School of Graduate Studies

Rosemary Gillett Karam

School of Education and Urban Studies

Alvin Kennedy

School of Computer, Mathematical and Natural Sciences

Sylvester McKay

School of Education and Urban Studies

Tiffany Mfume

Student Retention

Linda Mehlinger

Institutional Planning and Information Technology

Cynthia Mendoza-Robinson

Institutional Planning and Information Technology

Mildred Ofosu

Sponsored Programs

Carrol Perrino

College of Liberal Arts

Joseph Popovich

Institutional Planning and Information Technology

Cheryl Rollins

Institutional Research

Craig Scott

School of Engineering

Siddhartha Sen

School of Architecture and Planning

Maurice Taylor

Academic Outreach and Engagement

Rhonda Wells-Wilbon

School of Social Work

Cynthia Wilder

Budget and Planning

 

Planning and Resource Allocation Subcommittee (Standard 2)

NAME

REPRESENTATION

Joseph Popovich

Chair

Yvonne Bronner

Community Health and Policy

Sarah Drexler

Planning and Information Technology

Mildred Ofosu

Grants and Contracts

Cynthia Wilder

Facilities Planning

Siddhartha Sen

Architecture and Planning

 

Student Support Services Sub-Committee (Standard 9)

NAME

REPRESENTATION

Joseph C. Bozeman

Chair

Nina Hopkins

Co-Chair

Douglas Gwynn

Residence Life

Joyce Brown

Alumni Relations

Tanya Wilkerson

Financial Aid

 

Faculty Subcommittee (Standard 10)

NAME

REPRESENTATION

Carrol Perrino

Chair

Alvin Kennedy

Computer, Mathematical and Natural Sciences

Dolan Hubbard

College of Liberal Arts

 

Educational Offerings Sub-Committee (Standard 11)

NAME

REPRESENTATION

Maurice C. Taylor

Chair

Richard Bradberry

Earl S. Richardson Library

Antoinette Coleman

Office of the Vice President for Academic Affairs

Mark Garrison

School of Graduate Studies

Michelle R. Hammond

Earl S. Richardson Library

Alicia Jones

(formerly) Student Government Association

Glenda Prime

Education and Urban Studies

 

General Education Subcommittee (Standard 12)

NAME

REPRESENTATION

Debra Newman Ham

Chair

Clara I. Adams

Co-Chair

Dwain Pruitt

College of Liberal Arts

Adrienne Karasik

Transfer Center

Willie Bragg

Continuing and Professional Studies

Dolan Hubbard

College of Liberal Arts

Kara Turner

Office of the Provost

Garrya Hatton Dunston

College of Liberal Arts

 

Student Learning Subcommittee (Standard 14)

NAME

REPRESENTATION

Solomon Alao

Chair

Cheryl Rollins

Co-Chair

Craig Scott

School of Engineering